Načrtovanje vrtov
Lep vrt celo leto.
Pri načrtovanju vrta naj vas vodita načeli uporabnosti in zadovoljstva, upoštevati pa je potrebno tudi nekaj osnovnih načel oblikovanja, če želite imeti lep vrt vse letne čase.
POSTOPEK NAČRTOVANJA VRTA
1. OGLED VRTA
Ob prvem ogledu spoznamo naravne značilnosti vrta; podnebje (mikroklima), lega in tla. Upoštevajoč te značilnosti si kasneje pri izvedbi in vzdrževanju prihranimo čas in denar. Namesto, da na zelo vroč in peščen del vrta navažamo zemljo in zasejemo travo, uredimo raje skalnjak. Strmih brežin ne zatravimo temveč zasadimo s trpežnimi pokrovnicami. Slabo odcedna in vlažna območja je težko (in drago) izsušiti, zato tam raje posadimo močvirske rastline. Na samem objektu opravimo izmere zemljišča, se z lastnikom pogovorimo o njegovih željah in namembnosti vrta, popišemo vsa dela, ki so potrebna na objektu.
2. IZDELAVA SKICE
V prvi fazi je koristno pripraviti skico, ki zajema vse elemente vrta, ki jih bomo kasneje vključili v načrt. Določimo na primer, kje bo zelenjavni vrt, kje bo živa meje, kje zelenica,…
3. IZBOR RASTLIN
Zgornjo razporeditev vseh elementov prenesemo v merilo ter natančno določimo mesto zasaditve. Izbor rastlin določimo na podlagi naravnih značilnosti vrta in na osnovi želja uporabnika. Skici dodamo seznam in količino posameznih rastlin.
IZBOR RASTLIN
1. THUJA OCC. SMARAGD 60 kos
2. PRUNUS SER. KANZAN 1 kos
3. ACER PLATANOIDES GLOBOSUM 3 kos
4. SPIRAEA VANHOUTII 3 kos
5. FORSYTHIA INTERMEDIS 2 kos
6. SYRINGA VULGARIS 2 kos
7. HEDERA HIBERNICA 8 kos
8. RUDBECKIA SP. 30 kos
9. TRAJNICE in VODNE RASTLINE
4. IZDELAVA PONUDBE
Ponudbo pripravimo na osnovi načrta in pripadajočih del. V ponudbi so tako zajeti stroški materiala (sadike, substrati, gnojila, oporni koli…), stroški dela in dostave.
IZVEDBA
1. PREDDELA
Na željo stranke zasaditev izvedemo v celoti ali po korakih. Na vrtu opravimo najprej zemeljska dela (navoz zemlje, planiranje, odvoz odpadnega materiala).
2. SAJENJE
Na pripravljeni površini določimo najprej sadilna mesta. Tam izkopljemo sadilne jame v katere posadimo rastline, jim dodamo primerno gnojilo in substrat.
Sajenje izvajamo ročno. Za večje sadike uporabimo avtodvigalo.
4. ZATRAVITEV
Ko imamo vrt posajen lahko pričnemo z zatravitvijo površine. Tla najprej prefrezamo ter fino splaniramo in primerno pognojimo.
Odločimo se lahko za setev ali polaganje travne ruše.
Rezultat dobrega načrta in strokovne izvedbe je urejen vrt, ki nam mora biti v veselje in užitek.