Varstvo rastlin
Skrbimo za zdravje rastlin.
BOLEZNI IN ŠKODLJIVCI


Pri gojenju okrasnih, sadnih, zelenjavnih in poljedeljskih rastlin se pogosto pojavijo različne bolezni in škodljivci, ki rastlinam preprečujejo optimalno rast in razvoj. Znaki pojava bolezni in škodljivcev se kažejo na rastlinah in jih zlahka opazimo. Rastline moramo čim hitreje zaščititi z naravnimi ali kemičnimi sredstvi. Hiter, pravočasen ukrep, zelo zmanjša škodo ali prepreči celo propad rastline. Včasih se težave ponavljajo iz leta v leto. Te pa lahko zmanjšamo, če poskrbimo, da bodo rastline zdrave in krepke.
To dosežemo z upoštevanjem osnovnih načel pravilnega gojenja rastlin:
- s pravilnim kolobarjenjem ali menjavanjem posevkov na isti površini,
- z izbiro odpornih sort in kakovostnega semena in sadik,
- z uravnoteženim gnojenjem,
- s pravilno in pravočasno obdelavo tal,
- s pravilno razdaljo sajenja,
- s pravilnim zalivanjem ali namakanjem (zalivamo tla, ne močimo rastlin)
- dobra vrtna higiena (sprotno odstranjevanje bolnih delov rastlin in škodljivcev)
Rastlinske bolezni povzročajo organizmi kot so glive, bakterije in virusi. Prizadenejo rast in razvoj rastline. Kažejo se s spremembo barve, nepravilno rastjo, venenjem, pri močnih okužbah celo s propadom rastline.
Glivične bolezni: Povzročitelji so zajedavske glivice, ki se hranijo z rastlinskimi tkivi.
Bakterijske bolezni: bakterije so mikroskopsko majhni enoceličarji, ki na rastlinah povzročajo bolezni.
Rastlinske rje: so posebna skupina glivic, ki povzročajo rjasto rdeče ali rjave izbokline na listih. So skupine glivic, ki v svojem življenjskem krogu živijo na vmesnih gostiteljih.
Virusne bolezni: napadajo rastlinske celice in povzročajo zakrnelo ali iznakaženo rast. Na rastline se prenašajo predvsem z listnimi ušmi.
Škodljivci so živali, ki povzročajo škodo na rastlinah. Škodljivci so večji; vretenčarji zajci, srne, ptiči, mehkužci polži, največ pa je majhnih nevretenčarjev; uši, črvi, pršice, hrošči,.. Največ škodljivcev je žuželk, ki sesajo, glodajo in objedajo liste, vrtajo rove v debla, korenine in plodove. Nekatere prenašajo tudi virusne in glivične bolezni.
Škodljivci, ki grizejo in objedajo: hrošči, gosenice, strigalice, mokrice, lazarji in polži.
Škodljivci, ki sesajo: listne uši, resokrilci, travniške stenice in moljevke.
Škodljivci, ki vrtajo in rijejo: listni zavrtači in listne ogorčice, podlubniki.
Preko rastne dobe moramo rastline pregledovati, kadar se pojavijo bolezni in škodljivci moramo čim hitreje ukrepati. Zgodnje zatiranje je bolj uspešno, na rastlinah pa ne ostanejo znaki napada. Za zatiranje škodljivcev in bolezni uporabljamo naravna in kemična sredstva.
Fungicidi so pripravki za zatiranje glivičnih bolezni. Kontaktna sredstva ostanejo na površini listov in učinkujejo v neposrednem stiku z glivično površino. Sistemična sredstva preidejo v rastlino in se porazdelijo po vseh njenih delih.